Klimatizácia s invertorovou technológiou, alebo bez nej?

Klimatizácia bez invertora – kompresor klimatizácie sa spúšťa a vypína termostatovou reguláciou. Klimatizácia sa samočinne zapne pri náraste teploty a vypne pri poklese teploty v miestnosti podľa nadstavenej hodnoty. Častým zapínaním chladiaceho agregátu okrem nadmerného opotrebovania spôsobujeme aj nárazový odber prúdu až 8x vyšší ako je bežný prevádzkový odber systému. Teplota v miestnosti je navyše kolísavá, čo neprispieva k pohodliu jej obyvateľov. Tieto klimatizácie majú nižšiu cenu, ale vyššiu spotrebu el. energie.

Klimatizácia s inverterom - kompresor beží stále s plynulo regulovaným výkonom, ktorý sa automaticky prispôsobuje teplote vzduchu v miestnosti, pričom nedochádza k vypnutiu kompresora, len sa mení frekvencia jeho otáčok. Tepelný komfort v miestnosti je štandardný, plynulou prevádzkou sa znižuje spotreba energie, hlučnosť a životnosť kompresora. Klimatizácie s invertorovou technológiou dokážu pracovať aj vo vyšších mrazoch ako neinvertorove klimatizácie. Výhodou je nižšia spotreba el. energie (až o 40%) a nevýhodou vyššia obstarávacia cena klimatizácie.


Pozor pri výbere klimatizácii

Obozretnosť je pri výbere klimatizácie skutočne namieste. Aj keď zariadenia slúžiace na úpravu vzduchu sa vyvíjajú v súlade s tempom vedecko-technického pokroku, na trhu sa stále objavuje aj množstvo nekvalitných zariadení, ktoré lákajú zákazníkov svojou nízkou cenou. Tu číha hneď niekoľko rizík: Nízka cena a neznáma značka klimatizačného zariadenia sa môžu prejaviť vo vysokej spotrebe energie, nízkej účinnosti, vysokej hlučnosti a poruchovosti produktu.


Klimatizácia Invertor

Klimatizácie s invertorovou technológiou umožňujú prispôsobenie dosahovaného výkonu skutočným potrebám. Nemajú vysoké nábehové prúdy, ale sa rozbiehajú postupne a plynulo. Pri vysokých teplotných rozdieloch beží klimatizácia na plný výkon. Po schladení redukuje výkon pomocou zmeny frekvencie otáčok kompresora. Vďaka lineárnemu prispôsobeniu frekvencie je možná okamžitá reakcia na najmenšie zmeny teploty. Výsledkom je stála príjemná teplota v miestnosti a nízka spotreba elektrickej energie.

Invertory ponúkajú najvyššie dosiahnuté koeficienty energetického stupňa EER a COP. Sú jednoznačne na špici a dosahujú priekopnícke výsledky v oblasti energetickej efektívnosti. Digitálny DC invertor minimalizuje prevodové straty a umožňuje tak efektívnejšiu prevádzku. Invertory jednosmerného prúdu klimatizačných zariadení umožňujú úsporu energie až do 50% v porovnaní s klasickými kompresormi.


Invertorová technológia Toshiba

Bežné klimatizačné jednotky s kompresormi s pevným počtom otáčok musia pre vyregulovanie teploty miestnosti kompresor neustále zapínať a vypínať. Moderné klimatizačné jednotky využívajú s cieľom zníženia spotreby elektrickej energie invertorovú technológiu.

V roku 1981 sa Toshiba predstavila ako prvý výrobca, ktorý priniesol na trh klimatizačné jednotky s invertorovou technológiou. Najnovšie, dnes ponúkané klimatizácie Toshiba Digital Invertor sú založené na najnovšej invertorovej vektorovej IPDU-technológii. Jednotky sú riadené najmodernejšou elektronikou, ktorá mení elektrické napájanie kompresora (frekvencia a výška napätia). Veľkým prínosom tejto novej invertorovej technológie je regulovanie počtu otáčok v pomerne širokom rozsahu.

Výhody:

  • Klimatizačná jednotka poskytne len taký vysoký výkon, aký je požadovaný, čo zabezpečuje regulácia otáčok kompresora. Preto majú tieto klimatizácie veľmi nízku spotrebu elektrickej energie.
  • Klimatizačné zariadenia s pevným počtom otáčok kompresor neustále zapínajú a vypínajú, zatiaľ čo invertorové klimatizácie menia len počet otáčok kompresora a tým dosahujú aj dlhšiu životnosť.

V oblasti klimatizácie vládne silná konkurencia, v ktorej obstoja len producenti, ktorí neustále pracujú na vylepšovaní kvality svojich výrobkov. V konkurenčnom prostredí vynikajú klimatizácie Toshiba predovšetkým kvalitou, ktorú výrobca na rozdiel od mnohých iných na prvé miesto. Filozofia pre dosiahnutie špičkovej kvality sa dotýka každej jednej klimatizačnej jednotky.

© 2008 - 2018 Rastislav Ebert