Informácie o klimatizáciách

Klimatizačné jednotky sú vyrobené podľa najnovších svetových technológií zaručujúcich bezproblémové, jednoduché a dlhodobé používanie. Klimatizácie sa skladajú z dvoch jednotiek (Split Type) a to: vonkajšej a vnútornej, čoho výhodou je minimálny hluk chladeného priestoru. Využívajú najmodernejšie ekologické trojzložkové chladivo (R-410A, R-407C) zaručujúce vysokú efektivitu chladenia / kúrenia.


Klimatizácie ponúkajú nasledovné funkcie:

  • Chladenie
  • Vykurovanie
  • Odvlhčovanie prostredia
  • Ofukovanie (ventilátor)

Základným výkonovým parametrom klimatizácie je celkový chladiaci výkon, udáva celkový výkon chladiaceho okruhu klimatizačnej jednotky. Udáva sa najčastejšie vo watoch (W, kW), niekedy však aj v Btu/h. Elektrický príkon udáva celkovú spotrebu el. energie klimatizačného zariadenia. Dôležitým faktom využitia klimatizácii je ich približne trojnásobná efektivita chladenia / vykurovania (koeficient COP / EER) pri rovnakej spotrebe elektrickej energie. Znamená to, že napríklad pri vykurovaní so spotrebou 1000 watov vám klimatizácia dodá toľko tepla, ako 3000 watový elektrický ohrievač. V tomto prípade by bol koeficient rovný trom. Čím je vyšší koeficient tým je zariadenie efektivnejšie a úspornejšie.


Vnútorná jednotka klimatizácie

Je vybavená mikroprocesorom, zabezpečujúcim plne automatický elektronický chod oboch jednotiek. Stará sa o cirkuláciu vzduchu interiéru a udržiava nastavenú teplotu prostredia. Jej moderný dizajn je vhodný aj do tých najluxusnejších interiérov. Hlučnosť trojrýchlostného ventilátora je natoľko nízka, že pri najnižšej rýchlosti vám len kontrolky signalizujú, že je zapnutá. Súčasťou vnútornej jednotky klimatizácie sú aj prachové filtre, ktoré zabezpečia minimálnu prašnosť prostredia. Filtre sú umývateľné, čím nevznikajú s ich výmenou žiadne náklady.


Vonkajšia jednotka klimatizácie

Zabezpečuje odvod prebytočného tepla - pri chladení a prebytočného chladu - pri kúrení. Je vybavená značkovým kompresorom čo je motorom a hlavnou súčiastkou celej klimatizácie. Tento fakt je dôležitý už len preto, že kompresor tvorí asi 60% ceny celej klimatizácie.


Kompresor

Moderná technológia rotačných kompresorov je zárukou vysokej účinnosti chladenia s minimálnymi stratami. Redukuje hluk a vibrácie, čím zaisťuje tiché prostredie v ktorom sa nachádza. Kompresor vytlačí maximálny tlak okolo 30 atmosfér. Jeho prevádzkový kondenzačný tlak je okolo 15 bar a sací tlak okolo 4 bar. Súčasťou kompresora je odlučovač kvapaliny, ktorý zabráni nasatiu kvapalného chladiva, čím kompresor chráni pred mechanickým poškodením. Kompresor obsahuje aj tepelnú ochranu, ktorá kompresor vypína pri vysokej prevádzkovej teplote, čím ho chráni od prehriatia. Mikroprocesorom riadená elektronika klimatizácie zaručí čakaciu dobu medzi opätovným štartom kompresora asi tri minúty, čo chráni kompresor pred častými vysokými nábehovými prúdmi.


Jednotlivé ponúkané modely klimatizácií podľa výkonu:

Klimatizácia s výkonom 7000 BTU - 2.0 kW max do priestoru do 60m³
Klimatizácia s výkonom 9000 BTU - 2.7 kW max do priestoru do 90m³
Klimatizácia s výkonom 12000 BTU - 3,5 kW max do priestoru do 120m³
Klimatizácia s výkonom 18000 BTU - 5,0 kW max do priestoru do 200m³
Klimatizácia s výkonom 24000 BTU - 8,0 kW max do priestoru do 300m³


Klimatizácia s výkonom 7000 BTU - 2.0 kW
Klimatizačné zariadenie s výkonom 7000 BTU - 2.0 kW je najmenšie ponúkané zariadenie a je vhodné najmä do spální (hlavne pre jej najnižšiu hlučnosť), menších miestností a kancelárií do 60m ³.

Klimatizácia s výkonom 9000 BTU - 2.7 kW
Klimatizačné zariadenie výkonom 9000 BTU - 2.7 kW je často používané zariadenie a je vhodné najmä do väčších spální, miestností a kancelárií do 90m ³.

Klimatizácia s výkonom 12000 BTU - 3,5 kW
Klimatizačné zariadenie s výkonom 12000 BTU - 3,5 kW je najčastejšie používané zariadenie vhodné do väčších obývačiek, miestností väčších veľkosti a kancelárií do 120m ³.

Klimatizácia s výkonom 18000 BTU - 5,0 kW
Klimatizačné zariadenie s výkonom 18000 BTU - 5,0 kW je najväčšie z ponúkaných zariadení vhodných do bytov a to do veľkých bytových hál, otvorených miestností, kancelárií prípadne obchodných priestorov rôzneho charakteru, ktorých súčet objemov nepresahuje 200m ³.

Klimatizácia s výkonom 24000 BTU - 8,0 kW
Klimatizačné zariadenie s výkonom 24000 BTU - 8,0 kW je najväčšie z ponúkaných zariadení vhodné do serverovní a priestorov rôzneho charakteru, ktorých súčet objemov nepresahuje 300m³.


Informácia: Pri prekročení max. objemu klimatizovanej miestnosti, stráca zákazník nárok na záruku kompresora. Ako sme uvádzali cena kompresora je zhruba 60% ceny klimatizácie a teda sa môže pohybovať v rozmedzí od 250 do 1 000 Eur.


Klimatizácia a jej výber podľa výkonu

Postup:

  • Prvým krokom je zrátanie objemu priestoru, ktorý chcete klimatizovať. Pre výpočet vynásobte výšku, šírku a dĺžku miestnosti v metroch. Výsledok porovnajte s hore uvedenou tabuľkou a podľa toho vyberte vhodný model.
  • V prípade, že je Váš priestor na najvyššom poschodí, jeho veľká časť je presklenná, nachádza sa v nej veľký počet osôb, obsahuje zariadenia vyžarujúce teplo (chladiace boxy, kávovary, rôzne variče, fritézy, počitače, atď.), susedí s otvoreným priestorom, nie je dobre tepelne izolovaný, alebo je väčší ako 300m³ poraďte sa so zamestnancami našej spoločnosti OPRAVY.SK, s.r.o.
© 2008 - 2018 Rastislav Ebert