Filtre klimatizácií - čistenie

Nepríjemné zdravotné problémy, ako sú bolesti hlavy, pálenie očí, podchladenie a následne i oslabenie imunitného systému, môžu byť spôsobené prudkými teplotnými skokmi pri prechode z jedného prostredia do druhého, vysokou rýchlosťou prúdenia vzduchu, nevhodnou vlhkosťou vzduchu alebo i nekvalitným filtrom, ktorý nedokáže zničiť choroboplodné zárodky. Nedostatočný servis alebo úplne chýbajúca údržba klimatizačného zariadenia vedie k zníženiu životnosti zariadenia, zaneseniu potrubí a filtrov. Netreba azda dodávať, že zanesený filter, ktorý dlhší čas nikto nečistil ani nevymieňal, môže spôsobovať viac škody ako osohu. Všetky tieto nepríjemnosti, ktoré sme spomínali, však nie sú dôvodom na to, aby ste zavrhli myšlienku zaobstarať si domov klimatizáciu. Majú byť iba varovaním, že príliš šetriť a špekulovať sa v tejto veci neopláca. Ak sa obrátite na odborníkov, nielenže vám pomôžu správne si vybrať, ale zabezpečia profesionálnu inštaláciu klimatizácie a v nasledujúcich rokoch vám budú k dispozícii, pokiaľ ide o záručný a pozáručný servis.

Pravidelný servis je zárukou dlhodobého a bezproblémového chodu klimatizačného zariadenia.

Pravidelným servisom predchádzame závadám a zvyšujeme účinnosť celého systému.

Klimatizácia je strojové zariadenie, ktoré si vyžaduje pravidelnú kontrolu, dezinfekciu a čistenie výmenníkov (vnútornej a vonkajšej jednotky), preplach odvodu kondenzátu, kontrolu elektro časti, kontrolu tlaku a množstvo chladiva v okruhu.

Znečistená klimatizácia má rapídne zníženú efektívnosť, zvýšený odber el. energie a môže dôjsť až k prehriatiu kompresora.


Prachový filter

Každá klimatizácia je vybavená prachovým filtrom, ktorý odfiltruje aj tie najmenšie čiastočky prachu. Tým sa klimatizácie starajú o čistý vzduch. Keď sa filter zanesie sa jednoducho udržuje umývaním mydlovou vodou. Túto činnosť môžete vykonávať aj niekoľko krát do roka sami.


Antibakteriálny a antiplesňový filter

Špeciálny filter filtruje alergény ako peľ a roztoče a pôsobí zároveň antibakteriálne. Súčasne chráni pred tvorbou plesní. Filter ničí aj rôzne typy vírusov.


Zápachový filter

Špeciálny uhlíkový filter, ktorý sa po vystavení priamemu slnečnému žiareniu sám automaticky regeneruje, filtruje nepríjemné zápachy, ako napríklad cigaretový zápach, kuchynské zápachy a pod. z ovzdušia. Okrem toho dokáže odfiltrovať aj chemikálie ako formaldehyd alebo nestále zložky napr. lepidla alebo rozpúšťadiel.


Ionizátor

Niektoré nástenné klimatizačné zariadenia a invertory sú vybavené vysoko účinným ionizátorom. Záporné ióny, ktoré sa vďaka ionizátoru dostávajú do ovzdušia, spôsobujú, že vzduch v miestnosti pôsobí osviežujúco ako v prírode, napr. v lesoch a parkoch, pri jazerách, riekach a vodopádoch. Ak sa v ovzduší nachádza dostatok negatívne nabitých iónov, pôsobí to pozitívne na pocit pohody a schopnosť koncentrácie.

© 2008 - 2018 Rastislav Ebert